powrót

Serdecznie zapraszamy na wystawę Wojciecha Tylbor-Kubrakiewicza.

Urodzony w 1974 roku w Warszawie. W latach 1996–2001 studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.Dyplom w roku 2001 w pracowni prof. Mariana Czapli. Aneks z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Rafała Strenta. Od 2001 roku zatrudniony na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora. Od 2011 roku prowadzi zajęcia z Podstaw Grafiki Warsztatowej. Od października 2013 roku zatrudniony na stanowisku adiunkta. W latach 2016–2018 zatrudniony jako Visiting Professor w School of Art, Architecture and Design na Indiana University w Bloomington, USA.

Jest autorem dziewiętnastu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz uczestnikiem około stu wystaw zbiorowych. W 2018 roku otrzymał Merit Prize na 18th International Print Biennial Exhibit w Tajwanie. W roku 2017 nagrodzony wyróżnieniem na The 6th NBC Meshtech Tokyo International Screen Print Biennial w Japonii. W tym samym roku otrzymał też Nagrodę Specjalną na 16th Lessedra World Art Print Annual—Mini Print. W 2015 roku zdobył Grand Prix na 6th Splitgraphic International Graphic Art Biennial in Croatia. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie na 12. Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze. W roku 2009 otrzymał stypendium Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie. W roku 2008 zdobył Museums and Collections Services Acquisition Award podczas konkursu Edmonton Print International w Edmonton, w Kanadzie. Kilkakrotnie laureat konkursu „Grafika Warszawska”. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Uniwersytetu Alberty w Edmonton, Międzynarodowego Biennale Grafiki Guanlan, Narodowego Muzeum Sztuki na Tajwanie oraz Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Jego prace można scharakteryzować jako figuratywne zorientowane w stronę abstrakcji. Podróż, pamięć oraz habitat to tematy dominujące w jego twórczości. Echa odległych wędrówek traktuje na równi z doświadczaniem codzienności, a jego prace nierzadko przybierają kształt pamiętnika. Zafascynowany światem przedmiotów, używa je w swych pracach niemal przypadkowo, niczym w kunstkamerze, kiedy indziej redukuje do znaków. 
Zajmuje się artystyczną grafiką warsztatową w klasycznych i współczesnych technikach graficznych. W mniejszym stopniu rysuje, fotografuje i tatuuje.

„Wystawa Road Trip w Galerii Autonomia jest zapisem działań plastycznych na przestrzeni dwóch lat, które spędziłem na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych pracując na Indiana University jako Visting Professor. Czas intensywnej pracy dydaktycznej i artystycznej przerywałem kilkukrotnymi podróżami, w trakcie których przemierzałem wraz z rodziną świat znany dotychczas z filmów, książek i w szczególności z mitów. Prezentowane na wystawie prace wymykają się spod rygoru technologicznego znanego z moich wcześniejszych dokonań. To w większości pojedyncze, tworzone spontanicznie kompozycje, w których użycie serigrafii zdaje się być jedynym ogniwem łączącym moje prace z grafiką. Sam wolę nazywać je neutralnie «obrazami».”


www.tylbor-kubrakiewicz.com
w.kubrakiewicz@yahoo.com

Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz / Road Trip

Follow us

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

Fundacja Galeria Autonomia

ul. Gen. Andersa 13 

00-159 Warszawa

502 608 346 lub 533 482 436

fundacjagaleriaautonomia@gmail.com

42 1050 1012 1000 0090 3072 2061