powrót

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prac dyplomowych Pauliny Gawryszewskiej.


    Wystawa prezentuje cykl obrazów na temat współczesnej dziewczyny tkwiącej w popkulturowej dziurze wypełnionej nieustającą walką o przetrwanie. Jest ona tak bardzo zatracona  w świecie wirtualnym, w świecie ciągłych wymagań, w świecie, w którym to jak ludzie ją postrzegają ma najistotniejsze znaczenie. Nie ma dziewczyna łatwego życia. Dzień za dniem, zatracona z pozoru w rutynie, która co chwilę zmienia swoje zasady. Prześmiewcze i bardzo banalne ukazania tzw. „problemów pierwszego świata”, z którymi moja bohaterka musi się na co dzień borykać. Nie zamierzam walczyć ze stereotypami, nie zamierzam zmieniać mojej popowej dziewczyny – akceptuję taki obraz kobiecej natury i nie kłócę się z nim w żaden sposób. W moich obrazach płeć damska jest w centrum każdej sytuacji, jest najważniejsza, zaś momenty przedstawione na płótnach są w głowach moich bohaterek najważniejszym etapem dnia. To są te ważne problemy; co założyć? Czy zdążę się uszykować? Jaką sukienkę zamówić z Zalando? Ona się do tego nie przyzna, ale zostaje sama w pokoju
i robi „selfie” czy odświeża Instagrama, żeby sprawdzić ilość polubień. Zabawa z modą, zabawa z popem. Torebka, którą mają w Internecie wszyscy – muszę ją też mieć; najmodniejsze pary butów – już są niemodne; dla lajków – mogę założyć wszystko. 

 

Ubierasz sukienkę w szarańcze, a mimo to wyglądasz pięknie. Druga część wystawy to prezentacja ubrań. W przeciwieństwie do malarskiej części, tu bohaterką jest dziewczyna odnajdująca spokóji równowagę, zupełnie nie przejmująca się opinią innych ludzi. Ubrania inspirowane odległymi plagami egipskimi, nadruki z powtarzającymi się w raporcie zwierzętami, przywołującymi na myśl grafiki Eschera, różnorodna kolorystyka, dosyć proste krojei naturalny materiał satynowy – całość znajduje swoje miejsce na urokliwym obszarze Muranowa, gdzie odbyła się sesja mini kolekcji. Dziewczęce stroje z odrzucającymi motywami robactwa. Ktoś zapyta: „ale dlaczego?” - „ale dlaczego nie?” 

Wernisaż 19 czerwca 2019 | godz. 19:00
Wystawa potrwa do 29 czerwca 2019
Galeria Autonomia | ul. Andersa 13 | Warszawa

Godziny otwarcia galerii:
wtorek 16:30-20:00
czwartek 17:00-20:00
piątek 17:00-20:00
sobota 12:00-20:00

instagram.com/plagaplaga
instagram.com/galeria_autonomia
facebook.com/fundacjagaleriaautonomia

zdjęcie Paulina Leokadia Gawryszewska
modelka Zuzanna Prażmowska
makijaż Anna Gawryszewska

Zapraszamy!

PAULINA GAWRYSZEWSKA "IT'S FUNNY 'CAUSE IT'S TRUE"

Follow us

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

Fundacja Galeria Autonomia

ul. Gen. Andersa 13 

00-159 Warszawa

502 608 346 lub 533 482 436

fundacjagaleriaautonomia@gmail.com

42 1050 1012 1000 0090 3072 2061