powrót

artystka: Monika Orpik

kuratorka: Weronika Orłowska

Projekt plakatu: Natalia Kasprzycka


Powracające, pełne emocji dyskusje na temat obrazów wojny – szczególnie dotyczących ostatniego stulecia – świadczą o głębokich ruchach tektonicznych, jakie zachodzą w naszej tożsamości zbiorowej. Przeszłość nie tylko spaja nasze kulturowe ja, ale również legitymizuje istniejący społeczny porządek. Z zapisanych we wspomnieniach, żywych obrazów zdarzenia zmieniają się w historię. Z czasem poczucie rozmycia przeszłości, jej odrealnienia, staje się coraz bardziej wyraźne. Kolejne pokolenia nie pamiętają samych zdarzeń, a raczej narracje historyczne utrwalone w tekstach kultury. Medium trwania i wyzwalania wspomnień mogą być miejsca – milczący, a jednak wyjątkowo wymowni świadkowie historii.

Blue Zone, seria cyjanotypii ukazujących pozostałości obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen oraz Manual of Participation, nieskończona instrukcja o dynamice budowania wspólnoty w powojennej Bośni i Hercegowinie, łącząc przeszłość z teraźniejszością badają topografię upamiętnienia i wyparcia. Wystawa Moniki Orpik jest zaproszeniem do konfrontacji z podstawowymi pytaniami towarzyszącymi budowaniu naszej pamięci zbiorowej. Jak długo powinniśmy pamiętać i upamiętniać? Co (jeśli w ogóle) możemy zapomnieć? Jak radzić sobie z miejscami trwale naznaczonymi piętnem przemocy?
Monika Orpik (ur.1997), fotografka z Polski, obecnie mieszkająca w Berlinie. W maju 2019 skończyła London College of Communication na wydziale fotografii. W swojej pracy Monika bada temat krajobrazu jako świadka traumy oraz wpływu sztuki na pojednanie ludzi dotkniętych wojną.

wernisaż:
3.12.2019
18:00

Wystawa czynna do 20.12
środy: 16:30- 20:00
czwartki:17:00 - 20:00
piątki: 17:00 - 20:00
soboty:12:00 -20:00

ig @monika.orpik
ig @nikaorlowska
ig @galeria_autonomia

MONIKA ORPIK - BLUEZONE + MANUAL OF PARTICIPATION