powrót

Order (ang. ład, porządek) to wg sjp harmonijny układ czegoś, właściwy porządek, dopełnianie się elementów, przedmiotów, zjawisk itp., składających się na jakąś całość.

Wbrew tytułowemu porządkowi, na ekspozycję składają się prace artystek o całkowicie odmiennym światopoglądzie, tworzących obrazy bardzo dalekie od siebie wizualnie.

Anna Marczak w swoich pracach regularnie podejmuje temat nieba. W kompozycji jej obrazów, niebo staje się dominantą, a czasem wręcz przeciwnie – wydaje się, że jest po prostu częścią większej całości. Innym razem wyłącza je zupełnie z różnych kontekstów, dedykując mu całe płótno (jak w przypadku prac pokazywanych na wystawie). Znaczenia wyrazu niebo w języku polskim odnoszą się do dwóch płaszczyzn: zarówno fizycznej jak i metafizycznej. Dokładnie tak samo jest w jej malarstwie – pierwsze jest jakby obietnicą drugiego.

Anita Owsianna rozumie porządek jako zjawisko niezbędne. Niezbędne i jedyne właściwe, wpisujące się w ściśle ustaloną normę. Najmniejsze jej przekroczenie wiąże się z utratą równowagi, przed którą się permanentnie broni. Wolny od anomalii układ, jest gwarantem normalnego funkcjonowania. Dwie optycznie różne historie, które zestawia Owsianna, są dowodem na odzyskanie ładu (przynajmniej częściowego).

WERNISAŻ:
18.02.2020
19:30

Wystawa czynna:
środy: 16:30- 20:00
czwartki: 17:00 - 20:00
piątki: 17:00 - 20:00
soboty: 12:00 -20:00

ig @anitaowsianna Anita Owsianna
ig @ann.marczak Anna Marczak
ig @galeria_autonomia Autonomia

ORDER | MARCZAK | OWSIANNA